Jak vytvářet perfektní směny?

Automatické plánování směn - na jedno kliknutí

„Potřebuji více hodin.“

„Zítra nemůžu přijít.“

„Můžeme si tuhle směnu s mým kamarádem prohodit?“

„Potřebuji každý den pracovat maximálně do 4, mám pak další práci.“

Udržovat zaměstnance neustále šťastné se může zdát jako nekonečný příběh žádostí a proto se hodí vytvářet perfektní směny. A pokud zrovna máte moc práce, tak všechna ta práce se zdá unavující až otravná, je to tak? Avšak tato práce je velmi důležitá a my pro Vás máme způsoby jak to nejen zvládat, ale celé si to ulehčit.

Jak moc si ceníte spokojenosti?

Udělali jsme si průzkum skrze 30 podniků používajících Dayswaps a zjistili jsme, že 21% podniků vnímá spokojenost zaměstnanců jako nejdůležitější kritérium fungování jejich podniku, dokonce stejně a nebo více důležité než spokojenost zákazníka.

Abychom se dostali do jádra problému, musíte si říct: Jsem majitel (nebo manažer), který si cení spokojenosti zaměstnanců a zákazníků nebo je pro mě základní vydělat nějakou korunu důležitější? Pokud tedy jste zastánce metody přijď-nakup-odejdi asi jste si vybral špatné téma, ale to nevadí třeba Vás přesvědčíme k opaku.

Spokojenost se počítá

Mnoho studií již zkoumalo jak se spokojenost zaměstnance odráží v byznyse.

Poslední studie od ekonomických kapacit říká: „Spokojenost vede k nárůstu produktivity o 12%, zatímco nespokojení zaměstnanci jsou o 10% méně produktivní.“ Takže pokud si myslíte, že spokojenost zaměstnaců je zanedbatelná, přemýšlejte nad tím z pohledu financí. Spokojený vs. nespokojený zaměstnanec = potřeba jednoho dalšího zaměstnance na směnu o 5 zaměstnancích. Pamatujte na to, že spokojenost je důležitá.

Potřeby: Co je vlastně Spokojenost?

Začněte tím, že zjistíte co je pro každého zaměstnance nejdůležitější potřeba. Někdo má jiné povinosti a potřebuje přijít dříve a nebo později. Někdo má děti či staré rodiče, někdo si musí zasportovat, někdo si chce vydělat více peněz a nebo potřebují určité směny aby to do práce vůbec stihli v čas.

Nejlepší manažeři ví co jejich zaměstnanci nejvíce potřebují a umí jim to dát. Toto však jde ještě dál. Poznejte je. Věnujte jim svůj čas. Ptejte se jich. Začněte větou „Co pro tebe v práci můžu udělat, aby jsi byl spokojený?“

Někdo však je založený na cílech, naději a snech více než potřebách. Každý má nějaké cíle mimo práci, kterých chce dosáhnout. Pomozte jim dosáhnout těchto cílů a oni pomohou dosáhnout těch vašich.

Zaměstnanci jednoduše nemohou pracovat dobře a tvrdě, pokud nevěří vaší společnosti a nebo cíli kterého chcete dosáhnout.

Udělejte zaměstnance spokojené

Víte co chtějí, ale jak zabránit situacím jež nechtějí? Zde je 5 nejhorších praktik, které zaměstnance dělají nespokojenými.

  1. Za-tvírání. Situace, kdy zaměstnanec jeden večer zavírá podnik a další den ráno otevírá. Toto vede k vyhoření zaměstnanců a může v nich vyvolat odpor, když stále vybíráte stejné lidi z týmu.
  2. Spoléhat se stále na stejné zaměstnance dokola. Toto opět buduje odpor, sami víte jaké to je když vše musíte dělat pořád i když někoho máte k ruce.  Mějte raději někoho dalšího k ruce v rušných dnech.
  3. Dejte zaměstnancům směny dříve. Obzvlášť v rušných dnech a o prázninách je potřeba mít směny dobře rozvržené. Ubude Vám požadavků na změny a lidé budou spokojenější.
  4. Vyvarujte se složitému plánování na papír a plánování v Excelu. Tyto dva druhy jsou rozšířené, ale nepodporují efektivitu plánování a možnost říci zaměstnancům o změnách je velmi špatná. Zkuste něco z 21. století.
  5. Odpočinky. Nechte je odpočinout. I když víte, že zrovna ten zaměstnanec je důležitý. Tak pro něj je důležité si vzít volno a chvilku si odpočinout. Nenechte ho odejít, poté stejně nebude moci do práce.

Nástroje pro správu zaměstnanců a směn vám mohou ulehčit od nudné práce a některé jako Dayswaps umí i sami perfektní směny plánovat. Systém Vám pomůže udržovat zaměstnance odpočaté, spokojené a zajistí 100% chod podniku. Celkově získáte úsporu času i financí.

Pamatujte, udržovat zaměstnance spokojené je velmi důležité, budou pracovat tvrději a vy tak získáte více a budete skvělý manažer. Pokud to nemůžete udělat pro ně, udělejte to pro sebe.

Začněte odebírat náš Newsletter

Buďte vždy v obraze a získejte informace o plánování směn

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Co dalšího si přečíst?

plánování směn na míru vašemu podniku
Novinky

Plánování směn na míru Vašemu podniku

Fungování plánovače směn si nyní můžete přizpůsobit Vašim požadavkům. Přidali jsme do nastavení aplikace možnost přepínat mezi dostupnostmi/nedostupnostmi a automatickým/manuálním schvalováním výměn. Časové preference zaměstnanců

Software pro hlídání zákoníku práce
Blog

Plánování směn v době koronavirové

Koronavirus. Karanténa. Zavřené školy. Stále více zaměstnanců nemůže přijít do práce kvůli karanténě a harmonogram směn se začíná hroutit jak domeček z karet.  Hrozí rušení