Jak vytvářet perfektní směny?

Automatické plánování směn - na jedno kliknutí

„Potřebuji více hodin.“

„Zítra nemůžu přijít.“

„Můžeme si tuhle směnu s mým kamarádem prohodit?“

„Potřebuji každý den pracovat maximálně do 4, mám pak další práci.“

Udržovat zaměstnance neustále šťastné se může zdát jako nekonečný příběh žádostí a proto se hodí vytvářet perfektní směny. A pokud zrovna máte moc práce, tak všechna ta práce se zdá unavující až otravná, je to tak? Avšak tato práce je velmi důležitá a my pro Vás máme způsoby jak to nejen zvládat, ale celé si to ulehčit.

Jak moc si ceníte spokojenosti?

Udělali jsme si průzkum skrze 30 podniků používajících Dayswaps a zjistili jsme, že 21% podniků vnímá spokojenost zaměstnanců jako nejdůležitější kritérium fungování jejich podniku, dokonce stejně a nebo více důležité než spokojenost zákazníka.

Abychom se dostali do jádra problému, musíte si říct: Jsem majitel (nebo manažer), který si cení spokojenosti zaměstnanců a zákazníků nebo je pro mě základní vydělat nějakou korunu důležitější? Pokud tedy jste zastánce metody přijď-nakup-odejdi asi jste si vybral špatné téma, ale to nevadí třeba Vás přesvědčíme k opaku.

Spokojenost se počítá

Mnoho studií již zkoumalo jak se spokojenost zaměstnance odráží v byznyse.

Poslední studie od ekonomických kapacit říká: „Spokojenost vede k nárůstu produktivity o 12%, zatímco nespokojení zaměstnanci jsou o 10% méně produktivní.“ Takže pokud si myslíte, že spokojenost zaměstnaců je zanedbatelná, přemýšlejte nad tím z pohledu financí. Spokojený vs. nespokojený zaměstnanec = potřeba jednoho dalšího zaměstnance na směnu o 5 zaměstnancích. Pamatujte na to, že spokojenost je důležitá.

Potřeby: Co je vlastně Spokojenost?

Začněte tím, že zjistíte co je pro každého zaměstnance nejdůležitější potřeba. Někdo má jiné povinosti a potřebuje přijít dříve a nebo později. Někdo má děti či staré rodiče, někdo si musí zasportovat, někdo si chce vydělat více peněz a nebo potřebují určité směny aby to do práce vůbec stihli v čas.

Nejlepší manažeři ví co jejich zaměstnanci nejvíce potřebují a umí jim to dát. Toto však jde ještě dál. Poznejte je. Věnujte jim svůj čas. Ptejte se jich. Začněte větou „Co pro tebe v práci můžu udělat, aby jsi byl spokojený?“

Někdo však je založený na cílech, naději a snech více než potřebách. Každý má nějaké cíle mimo práci, kterých chce dosáhnout. Pomozte jim dosáhnout těchto cílů a oni pomohou dosáhnout těch vašich.

Zaměstnanci jednoduše nemohou pracovat dobře a tvrdě, pokud nevěří vaší společnosti a nebo cíli kterého chcete dosáhnout.

Udělejte zaměstnance spokojené

Víte co chtějí, ale jak zabránit situacím jež nechtějí? Zde je 5 nejhorších praktik, které zaměstnance dělají nespokojenými.

  1. Za-tvírání. Situace, kdy zaměstnanec jeden večer zavírá podnik a další den ráno otevírá. Toto vede k vyhoření zaměstnanců a může v nich vyvolat odpor, když stále vybíráte stejné lidi z týmu.
  2. Spoléhat se stále na stejné zaměstnance dokola. Toto opět buduje odpor, sami víte jaké to je když vše musíte dělat pořád i když někoho máte k ruce.  Mějte raději někoho dalšího k ruce v rušných dnech.
  3. Dejte zaměstnancům směny dříve. Obzvlášť v rušných dnech a o prázninách je potřeba mít směny dobře rozvržené. Ubude Vám požadavků na změny a lidé budou spokojenější.
  4. Vyvarujte se složitému plánování na papír a plánování v Excelu. Tyto dva druhy jsou rozšířené, ale nepodporují efektivitu plánování a možnost říci zaměstnancům o změnách je velmi špatná. Zkuste něco z 21. století.
  5. Odpočinky. Nechte je odpočinout. I když víte, že zrovna ten zaměstnanec je důležitý. Tak pro něj je důležité si vzít volno a chvilku si odpočinout. Nenechte ho odejít, poté stejně nebude moci do práce.

Nástroje pro správu zaměstnanců a směn vám mohou ulehčit od nudné práce a některé jako Dayswaps umí i sami perfektní směny plánovat. Systém Vám pomůže udržovat zaměstnance odpočaté, spokojené a zajistí 100% chod podniku. Celkově získáte úsporu času i financí.

Pamatujte, udržovat zaměstnance spokojené je velmi důležité, budou pracovat tvrději a vy tak získáte více a budete skvělý manažer. Pokud to nemůžete udělat pro ně, udělejte to pro sebe.

Začněte odebírat náš Newsletter

Buďte vždy v obraze a získejte informace o plánování směn

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Co dalšího si přečíst?

Profily zaměstnanců | Statistiky hodin a směn, souběžné úvazky a další praktické funkce
Novinky

Novinky 02/2020

Nové profily směn V této verzi jsme se zaměřili na přidávání zaměstnanců do aplikace a správu údajů. Profil zaměstnance jsme vyladili graficky a přidali několik